Skup złota dziś, a dawniej

spółcześnie złoto nie kojarzy się tylko i wyłącznie z jasnożółtym oraz błyszczącym metalem. Wykonywane z niego wyroby przybierają coraz częściej odcienie bieli, różu, czerwieni , a nawet koloru niebieskiego i fioletowego. Niemniej najczęściej, zwłaszcza w jubilerstwie, wykorzystywane jest żółte złoto oraz białe złoto. Skup biżuterii złotej jest bardzo powszechny.

Złoto jest ciężkim, miękkim, kowalnym i ciągliwym metalem szlachetnym o głębokiej, jasnożółtej oraz połyskliwej barwie. Czysta postać tego kruszcu nie może zatem posłużyć do produkcji monet czy biżuterii. Dlatego też, już od wieku wieków jest ono stapiane z innymi metalami, które zapewniają wytworzonym produktom nie tylko trwałość i użyteczność lecz także pożądany kolor.
Najczęściej w stopach znajdują zastosowanie metale takie jak: srebro, miedź, platyna, cynk, nikiel oraz pallad. To, który z tych poszczególnych metali oraz w jakiej ilości zostanie wykorzystany wpływa w znacznej na właściwości, wartość oraz barwę wyrobu.

W jaki sposób powstaje żółte złoto?

Z wyjątkiem złota oraz czerwonej miedzi, wszystkie metale w czystej postaci mają biały i szary kolor. W praktyce, klasyczne żółte złoto jest najczęściej stopem z cynkiem, srebrem lub z miedzią. Ta ostatnia nadaje wyrobom ze złota bardziej nasyconego oraz żółtego koloru. Im jest większa zawartość miedzi w stopie, tym bardziej odcień przesuwa się w stronę różu oraz czerwieni. Z kolei dodanie do stopu większej ilości srebra powoduje, że wyrób jubilerski przybiera odcień jasnożółtego złota, zwanego często light gold.

Skup złota na przestrzeni wieków 

Złoto jest jednym z najstarszych metali szlachetnych używanych w różnorodnych formach. W ostatnich latach ceny złota bardzo się wybiły i na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat urosły niemalże dwukrotnie.

Skup złomu złota jest bardzo rozpowszechniony już od dawien dawna. Na początku złoto było środkiem płatniczym. Wówczas to wymieniany był towar za złoto, a z czasem skup tego kruszcu był bardzo popularny z powodów inwestycyjnych oraz jako zabezpieczenie się na „ciężkie czasy”.
Współcześnie złoto jest powszechnie wykorzystywane w jubilerstwie oraz do wytwarzania sztabek inwestycyjnych które często kupują osoby fizyczne, banki oraz poszczególne państwa.

Potrzebujesz szybkiej odpowiedzi ?

Czekamy na Twój kontakt