Złoto – zastosowanie kruszcu w przemyśle

Złoto jest ciężkim, miękkim oraz błyszczącym metalem szlachetnym. Kruszec ten w czystej postaci posiada jasnożółty kolor oraz wyraźny połysk. Metal ten nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Te cechy przyczyniły się do tego, że jest ono od wieków traktowane jako drogocenny metal używany w biciu monet, jubilerstwie, sztuce oraz wielu zdobieniach.

Ten metal rodzimy występuje jako samorodki oraz ziarna w skałach litych, żyłach czy osadach aluwialnych. Mniej powszechnie występuje w postaci związków złota.

Gdzie wydobywane jest złoto?

Obecnie na pozycji lidera wydobywania tego kruszcu umocniły się Chiny, które to w 2016 roku dostarczyły 455 ton tego kruszcu. W dalszym ciągu maleje wydobycie złota w Stanach Zjednoczonych oraz w Republice Południowej Afryki, a jeszcze kilka lat temu państwa te były niekwestionowanym liderem w rankingach.

Złoto na świecie rozmieszczone było dość równomiernie, dlatego też na liście największych producentów tego kruszcu dominują kraje o największej powierzchni. Ten żółty metal wydobywa się praktycznie na całym świecie, z wyjątkiem Europy oraz Indii, gdzie występuje w śladowych ilościach.

Skup złota oraz jego zastosowanie w jubilerstwie 

Skup biżuterii złotej jest powszechnie pożądany na rynku. Wyroby ze złota można za określoną kwotę sprzedać w renomowanych skupach, komisach oraz lombardach, gdzie jednak cena jest zazwyczaj nieco niższa.

Każdy skup złomu złota skupuje monety, kolczyki, pierścionki łańcuszki i wiele innych wyrobów wykonanych z tego kruszcu.

Wśród szerokiej gamy oferowanych usług często znajduje się skup złomu złota, który zakłada trzy warianty:

• sprzedaż używanej biżuterii w cenie złomu złota,
• wymianę złomu złota na inny towar,
• przerobienie złomu złota na inną biżuterię lub przedmiot.

Te poszczególne warianty są zawsze dostosowane do konkretnych preferencji klientów – zarówno tych, którzy chcą się pozbyć starych oraz niepotrzebnych przedmiotów, jak i tych, którzy to pragną odświeżyć swoją kolekcję ozdób biżuteryjnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą lombardu w Gorzowie.
apple-1815973_1920
Zastosowanie złota w przemyśle 

Złoto znalazło również zastosowanie w przemyśle. Ten metal szlachetny stosuje się zwłaszcza w przemyśle elektronicznym. Bardzo często złoto jest wykorzystywane do złocenia elementów wśród których można wymienić: złocone piny, złocone styki, złocone blaszki i wiele innych. W przemyśle złoto też występuje w postaciach złotych blaszek, złotych drutów, złotych tygli, siatek czy pierścionków. W przemyśle raczej nie stosuje się złota w czystej postaci tylko o próbach 14 lub 18 karat z tego powodu, że czyste złoto jest bardzo miękkie.

Potrzebujesz szybkiej odpowiedzi ?

Czekamy na Twój kontakt